Vážení přátelé,

 

srdečně vás zdravíme při čtení prvního letošního čísla Klubového zpravodaje. V letošním roce, tak jako v letech předchozích bude cílem klubu a jeho prvořadou  snahou mít pejsky zdravé a spokojené. Od toho se odvíjí sledování a vyhodnocování veškerých spojení, aby bylo, v rámci možností, co nejméně genetických problémů. Na druhou stranu nezavrhujeme ty psy, kteří genetickou vadu mají a snažíme se jejich majitelům poskytnout co nejvíce informací k tomu, aby zabezpečili svému miláčkovi co nejspokojenější psí život. Je to běh na dlouhou trať, neboť o to se klub pokouší od samého jeho vzniku a nebude tomu ani letos jinak.

Neméně důležitou prací je činnost pro samotné majitele leonbergerů. Přísun informací zabezpečují internetové stránky, Klubový zpravodaj a v neposlední řadě akce, kde se setkávají zkušení chovatelé se začínajícími. Jedná  se o klubové výstavy a pravidelná klubová setkání v Zubří.

Zatím se setkáváme jen nad Zpravodajem, ale doufáme, že se především setkáme na jarní klubové výstavě, svodu mladých, bonitaci a následné klubové schůzi. To vše se najednou koná  v nám již dobře známém areálu v Zubří u Nového Města na Moravě.

Jako motto pro letošní chovatelský rok si zopakujeme:

 

Zákoník morálky chovatele

- Budu udržovat nejlepší možnou úroveň zdraví a prostředí svých psů.

- Budu chovat jen tolik psů, o kolik mohu řádně pečovat a věnovat jim denně dostatek času a potřebné volnosti

- Jsem si vědom, že pes je oddaný přítel člověka, a ne hospodářské zvíře držené v kleci pro zisk.

- Odmítnu spolupracovat s překupníky a obchodníky se zvířaty

- Novým majitelům štěňat předám kromě dokladů i své zkušenosti s chovem psů a rady pro další výchovu psa.

- Uznávám, že psi stárnou jako lidé a budou ve stáří potřebovat zvláštní péčí a pozornost. Jsem připraven  odvděčit se starým psům za jejich celoživotní službu a nechat je v klidu dožít, pokud nebudou trpět.
                                                                                              Výbor MSKCHPL

 

Přehled vrhů

Řád ochrany zvířat při chovu psů

Zajímavé články

Otrava čokoládou

Posuzování DKK

Crufts

Zajímavá kynologická literatura
 

Závěr
A už jste se prokousali až na konec tohoto čísla?  Je to asi na  počet stránek nejobsáhlejší naše číslo. Víme, že část bylo nudné čtení naší závazné legislativy. Za to se vám omlouváme. Považujeme ovšem za důležité vás i s takovými věcmi pravidelně seznamovat.
Také bychom chtěli apelovat na vás všechny, zúčastněte se naší květnové členské schůze, která sice bude asi nudnější než posezení s přáteli u sklenky něčeho dobrého, ale je neméně důležitá. Nenechte se odradit ani případnou možností výměny názorů  při diskuzi. Naopak. Diskuze je velmi zdravá a výměna názorů vedená ve slušných mezích může jenom přispět k lepší práci a lepším výsledkům činnosti našeho klubu. Buďme rádi, že již na schůzích nemusíme povinně zvedat ruku, ale můžeme svobodně projevit svůj názor. To je jedna ze základních věcí, na které výbor klade velký důraz.
A skutečně na závěr znovu postěžování na početně nízké přispívání od vás do našeho zpravodaje. Zamyslete se právě vy, kteří třeba ve zpravodaji něco postrádáte či případně kritizujete (možná právem) nějakou část zpravodaje nad tím, zda právě vy nemůžete zvýšit jeho úroveň nějakým příspěvkem, fotografiemi nebo třeba jen  upozorněním na něco zajímavého. Zpravodaj pro vás tvoříme rádi, ale nápady a inspirace někdy dochází.
Dlouhé  a pevné zdraví vašim leonbergerům a pěkné Velikonoce vám přeje celý výbor  MSKCHPL