Vážení přátelé,

letošní rok, kromě horkého července, si naši pejskové velmi pochvalovali. A to je čeká znovu vytoužená zima. Matka příroda nám trochu zamotala roční období, a  tak nám nezbývalo než doufat v krásný podzim.
Studené srpnové dny vybízely k zamyšlení a v hlavě se mi usadilo téma dnešního úvodníku. Často slýcháme větu : Ten pes je chudák ! Jak to vlastně je, kdy je pes chudák ? Oblíbené je taktéž rčení, že velký pes v bytě je chudák.
Zkusíme se na to podívat z psího pohledu. Pes potřebuje dostatek pohybu, stravy a spánku. V průměru pes prospí až 16 hodin denně. Je nezbytné, aby se pes v klidu dostatečně vyspal, jinak je podrážděný a může trpět i nechutenstvím. Pes, v našem případě leonberger, žijící v běžné rodině, kde dospělí chodí do zaměstnání a děti do školy v čase nepřítomnosti rodiny spí. Pakliže, ho vezme rodina na dostatečně dlouhou procházku, nic mu nechybí.
Pes, který má k dispozici zahradu je sice na čerstvém vzduchu, ale neběhá a nehraje si. Své teritorium si už dávno zmapoval . Neustále kontroluje vchod domu, aby mu neunikl některý z jeho pánů. Běhá kolem plotu jen když hájí svoje území štěkáním. Ovšem může si vymýšlet i jinou zábavu, jako např. hrabat díry. Lepší varianta je, když je psů na zahradě více. Hrají si spolu a dělají různé další lumpárničky. Já ovšem mluvím o té nejčastější variantě, kdy máme psa jen jednoho.
Pokud  vše shrneme, pak šťastný pejsek je tehdy, když se o něj dobře staráme nejen po stránce krmení, česání, ale pejsek se kterým se chodí často ven. Procházka je vždy zajímavá a poskytuje dostatek pohybu. Šťastný pes je ten, se kterým si majitel hraje a věnuje se mu. Z uvedených faktů vyplývá, že i v bytě může být chován velmi šťastný pes.

                                                               Jana Zemanová

Přehled vrhů
Zprávy výboru
25. Klubové setkání a klubová výstava
Blechy-velký, malý nepřítel psů
Vady psa a dědičnost chrupu
Kde jsou hranice úspěchů 
Pochoutky pro pejsky-upeč si sám
Niklas  vom  Löwengartem
Leonberg   2006
Zajímavá  kynologická  literatura

Výsledky výstav
Výstavy v I. čtvrtletí
Klubová výstavní soutěž

Závěr 

Vážení přátelé, léto nám skončilo, Vánoce přede dveřmi. I my v MSKCHPL můžeme pomalu bilancovat. Jistě se nám nějaké věci podařily a také jsme jistě nějaké záležitosti mohly udělat lépe. Soudit nás musíte především vy.  Na druhé straně, vážení přátelé, ruku na srdce. Kolik z vás nějakým, byť třeba malým způsobem, přiložilo ruku ke klubovému dílu?  Ne, nestěžujeme si, ale jak jste se dočetli v tomto čísle, chceme uspořádat v r. 2007 první leonbergří dvojvýstavu v  ČR.  To ale bez vaší pomoci těžko zvládneme. Prosíme tedy o to, kdo z vás by chtěl pomoci, dejte vědět na klubovou adresu, či třeba emailem nebo telefonicky. Činovníků bude potřeba dost a pro každého nějakou práci najdeme. Buď přímo spojenou s výstavami nebo třeba s organizací setkání a jeho programem.  Zkuste to vzít třeba jako prestižní záležitost, že i malý klub dokáže pro své členy (ale nejen pro ně) uspořádat velikou akci