• Èesky
  • English
  • Deutch
 
 
 
Zpravodaj číslo 1

Vážení členové klubu

Jaro nám zaklepalo na dveře všichni pejskaři se již jistě těší na příslib suchých a prosluněných procházkových tras, na kterých se spolu se svým pejskem budou snažit odložit i přebytečné kilogramy, pracně nastřádané v období loňských Vánoc. A pokud už se vracím k Vánocům, tak jedna vánoční příhoda.
Na poslední chvíli jsme večer před ?tědrým dnem zajeli něco koupit do Makra a k nákupu jsme dostali živého kapra. Bylo nám ho líto, ale cestu z Českých Budějovic do Tábora ve zdraví a veselosti přežil. Na zahradě byl vypuštěn do vany s vodou.
Dag nového člena rodiny podezřívavě sledoval a my jsme alespoň měli chvíli klid na vybalení nákupu. Náhle se otevřely dveře, do obýváku vstoupil hrdě Dag s kaprem v tlamě a vyčítavým pohledem. ,, Frantu jste zapomněli venku, blázníte?
Ještě se v té studené vodě nastydne!“  A jelikož se kapr ukázal jako nezmar, schopný přežít všechno, vysloužil si cestu na svobodu. Svou cizí krví oživuje chov kaprů v Lužnici.
Jarem počínaje nás čeká spousta výstav a chovatelských akcí, na kterých se s vámi těšíme na shledání. Přichystali jsme pro vás překvapení v podobě zahraničního rozhodčího na klubové výstavě.
Výzva k zasílání fotografií vašich psů a fen k použití do Zpravodaje a na internetové stránky stále trvá. Zatím na tuto výzvu reagovali pouze dva členové klubu. Fotografie posílejte na e-mail: leo.bert@centrum.cz .
Pokud nemáte vhodnou fotografii vašeho leona a zúčastníte se klubové výstavy, můžeme nafotit vašeho psa na místě. Připravili jsme pro členy našeho klubu ještě možnost získání titulu ,,Klubový šampión“. Podmínky pro získání tohoto titulu jsou uvedeny u výstav. Bohužel jarní období nepřináší nám kynologům jen samé radosti, ale s teplejším obdobím přibude i jedna velká starost:

Klíš?ata

Dysplazii kyčelního kloubu

Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení nebo svodu zvířat a při chovuJak se psi seznamují
Psi přibíhají sami od sebe k jiným psům, navazují s nimi kontakty a mnohdy ukazují i imponující chování. K vážným rvačkám s pokousáním dochází však jen zřídka, zvláště když mají psi možnost seznámení bez zásahu svých majitelů. Pokud se však při spatření jiného psa majitel zastaví, panicky se snaží psa přivolat, nebo do seznamování zasahuje, psi znejistí. To, co bylo ještě před chvilkou normální setkání dvou psů je náhle situace, vzbuzující ve psu strach. Pes pak na blízkost jiných psů reaguje vrčením a štěkáním.  Správné je umožnit psovi, aby se s ostatními psy seznamoval a upevnil si tak správné sociální chování. V případě menších psích rozepří se majitelé rychle rozejdou a odchází. Psi je pak následují. Pokud budeme totiž psovi neustále zakazovat setkání s jinými psy všech plemen a velikostí, budeme tak jen rozvíjet jeho agresivitu. Pro smečkové zvíře, kterým pes je, není nic krásnějšího, než dovádět s ostatními psy.
Buďme ohleduplní
Každý majitel zvláště velkého a obřího plemene psa by měl být ke svému okolí zvláště ohleduplný. Je potřeba si uvědomit, že tito psi obřího vzrůstu a těžké váhy mohou vzbuzovat v ostatních strach. Musíme počítat s tím, že lidé, které se svým psem potkáváme, mohou mít jisté obavy, nebo se i mohou cítit ohroženi. U psa a obřího plemene zvláště je důležitá správná výchova. Svého psa musíme mít vždy fyzicky i psychicky pod kontrolou. I když jsme si jisti, že náš pes je opravdu hodný, nenecháme ho nikdy, aby se nadšeně vrhal k cizím lidem ani jejich psům. Pokud potkáváme cizí lidi, případně i s jejich psy na procházkách, je vždy na místě, vzít si svého psa k sobě tak, aby se jím nikdo nemohl cítit ohrožen. A to i v případě, že je náš pes skutečný anděl. To však o něm víme my, jako majitelé a ne ten, kdo nás potkává. Svého psa necháme s cizím psem pohrát také raději až po dohodě s majitelem. Mnoho majitelů menších plemen má z našeho obra strach. Pokud budeme projevovat ohledy vůči okolí, okolí bude tolerovat nás.
Jarní procházka
Jednoho jarního odpoledne, ostatně tak jako každý den, jsme s Bertem vyrazili na procházku. Trasa procházky vede nejdříve ulicemi, později pěšinou do luk a polí. Kolem pěšiny roste husté trnkové křoví. To je samozřejmě místo, pro psaní psích vzkazů a tak to tu měl Bertík vždy na delší dobu, jak jsme byli zvyklí. Bert si v poklidu očichával křoviny, já jsem si užívala klidu procházky, když se z křoví ozval mužský hlas. ,, Pani, nekousne mě?“. Tak jsem se lekla, že jsme se dali okamžitě do pohybu. Ani jsme podrobně nezjiš?ovali, proč zmíněný pán v tom křoví seděl i když vysvětlení bylo nasnadě.
Příspěvky členů klubu

Vážení členové klubu. Ve Zpravodajích si většinou stýskáme na váš nezájem o oživení tohoto periodika nějakým svým příspěvkem. Již v minulém Zpravodaji se objevila jedna první vlaštovka. Byla sice malá, ještě neopeřená, ale počátek to byl. V tomto čísle si přečtete další příspěvky. A hned se nám na Zpravodaji lépe pracuje a doufáme, že nám s obsahem Zpravodaje pomohou další z vás. Ohledně prvního příspěvku  musíme ale přiznat i svoji chybu. Není již nejnovějšího data a vykoukl na nás při kontrole starší korespondence. Je to ostuda, ale věříme, že si ho i po dvou a půl letech od doby jeho napsání rádi přečtete. Omlouváme se tímto za zdržení paní Ivě Čejdové, přesto že již není členkou našeho klubu.

Eddy a jeho rodina.

Canisterapie

Brussels Dog Show 2004

Ambrozy Design 2005 | www.ambrozy.cz Vítejte, jste nåvťtÏvník èíslo: 620439