Cestování se psem

Nastává čas dovolených a my se rozhodujeme, kam za teplem, turistikou či jinými aktivitami, abychom načerpali síly do dalšího období. Máme-li psa, rozhodujeme se , zda je dovolená tohoto typu také vhodná pro našeho miláčka. Dejme tomu, že jsme se už rozhodli a pes jede s námi!

Nejméně pravděpodobná je možnost, že vezmeme svého miláčka jako spolucestujícího letadlem. Rozhodně pravděpodobnější je varianta, že pojedeme společně autem.

Před cestou psa necháme důkladně vyvenčit, nekrmíme. Ideální je přepravovat psa v zavazadlovém prostoru za mříží nebo alespoň síťovou přepážkou, abyste mu znemožnili chtěný či nechtěný přístup do přední části vozu. Dbejte na dostatečnou cirkulaci vzduchu. Nenechávejte psa, aby vystrkoval za jízdy hlavu z okna, protože jednak jej to ohrožuje přímo možným úrazem, jednak nepřímo - i psi mohou trpět nemocemi z průvanu.

Pokud musíte nechat psa v zaparkovaném autě (což je v některých zemích dokonce zakázáno), snažte se zkrátit tuto dobu na minimum a najít místo ve stínu. I s částečně staženými okénky se z auta rychle stává skleník i s trojnásobně vyšší teplotou, než je ta okolní, a přehřátí může být pro psa i smrtelné. Psi se totiž nepotí a ochlazují se jen rychlým dýcháním, takže nemají-li dostatek čerstvého vzduchu, rychle se přehřívají a mohou dostat úpal, úžeh a šok z přehřátí. V naléhavých případech můžete psa preventivně zchladit tím, že mu namočíte hlavu. Ideální je cestovat brzy ráno nebo později večer, kdy je teplota vzduchu nižší. Pokud to okolnosti dovolují, dopřejte sobě i psovi každou hodinu přestávku. Pokud nemáte psa na vodítku i během jízdy, rozhodně mu je připněte ještě před otevřením dveří. Nepočítejme raději s tím, že pes v euforii po vystoupení bude poslouchat vaše příkazy: snadno může vběhnout pod okolo projíždějící auta, v cizím prostředí snadno ztratí orientaci, nebo sní něco závadného. Nezapomeňte před cestou přibalit psovi láhev s vodou a misku ! Během přestávek psovi dáváme jen pít. První jídlo podáváme jednu až dvě hodiny po dojezdu.

Co je třeba vědět před cestou do zahraničí
  Od 3. července 2004 došlo v souvislostí se vstupem naší republiky do EU ke změnám podmínek při cestování s domácími zvířaty (psi, kočky a fretky). Při každém vycestování si ověřte u SVS ČR, jaké podmínky ke vstupu mají jednotlivé státy, protože i mezi zeměmi EU existují rozdíly v požadavcích.  Při vycestování je nutné, aby zvířata měla tetování nebo byla označena mikročipem. Pokud mikročip zvířete nevyhovuje daným normám ISO, musí majitel v době kontroly poskytnout vlastní čtecí zařízení. Při vycestování musí mít majitel, nebo osoba která za zvíře zodpovídá, u sebe Pas pro malá zvířata, kde musí být zapsáno toto číslo tetování, nebo číslo mikročipu.  Další podmínkou je platná vakcinace proti vzteklině. Zvířata musí být očkována od 3 měsíců věku. Platné je pouze pokud není zvíře očkováno dříve jak před rokem a později než 21 dnů před cestou. Mláďata mladší 3 měsíců mohou cestovat, pokud mají vlastní pas a od narození byla na jednom místě, aniž přišla do styku s divoce žijícími zvířaty, nebo jsou převážena společně s matkou, na které jsou závislá

Cestování se zvířaty z České republiky do Velké Británie, Irska na Maltu a do Švédska
Musí být splněny tyto požadavky:
pas
identifikace zvířete mikročipem
očkování proti vzteklině
sérologické vyšetření na vzteklinu
Sérologické vyšetření není nutné opakovat, pokud po něm bylo zvíře pravidelně očkováno v intervalech doporučených výrobcem vakcíny. Tyto země požadují potvrzení z EU uznané laboratoře o účinnosti vakcinace proti vzteklině. Do Británie, Irska a na Maltu je potřeba toto vyšetření mít 6 měsíců předem. Švédsko požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené minimálně 120 dní a maximálně 365 dní po očkování proti vzteklině. Británie, Irsko, Malta, Finsko a Kypr též požadují do 48 hodin před vstupem ošetřit psa prostředkem proti echinokokóze a klíšťatům. Švédsko a Finsko požadují ošetření proti echinokokóze maximálně 10 dní před vstupem. Štěňata mladší 3 měsíců nesmí cestovat. Cestovat s nimi lze pouze tehdy, pokud tyto členské státy udělí výjimku. Při obchodování se zvířaty v zájmovém chovu, musí být zvířata ještě doprovázena potvrzením veterinárního lékaře, že 24 hodin před odesláním zvířat bylo provedeno klinické vyšetření a zvířata byla shledána v dobrém zdravotním stavu a jsou schopna přepravy do místa určení.

Cestování se zvířaty z České republiky mimo území EU (a zpětný návrat a dovoz zvířat z vyjmenovaných třetích zemí
Pro cestování se zvířetem mimo území EU musí být splněny dovozní podmínky platící pro konkrétní třetí zemi a pro umožnění návratu občana ČR, který do této země vycestoval se svým zvířetem, zpět na území EU nebo dovozu zakoupeného zvířete, musí být dodrženy tyto požadavky:
pas nebo osvědčení o splnění dovozních podmínek (příloha č. 2), potvrzené schváleným veterinárním lékařem
identifikace zvířete mikročipem nebo tetováním
očkování proti vzteklině
Štěňata a koťata mladší 3 měsíců, která nejsou očkována, mohou být dovezena, pokud to situace ve výskytu vztekliny v zemi původu odůvodňuje. Pokud bude z těchto třetích zemí vyjma Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Monaka, Norska, San Marina, Švýcarska a Vatikánu dováženo více než 5 zvířat v zájmovém chovu, musí být zvířata ještě doprovázena potvrzením veterinárního lékaře, že 24 hodin před odesláním zvířat bylo provedeno klinické vyšetření a zvířata byla shledána v dobrém zdravotním stavu a jsou schopna přepravy do místa určení.

Ti turisté, kteří směřují do některé z nečlenských zemí pas pro psa potřebují při návratu na území EU. V případě Chorvatska, nejčastějšího cíle, musí mít majitel pro své zvíře potvrzení o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci – tetování, nebo označení čipem – to vše je obsaženo v pasu pro malá zvířata. Jde-li o ., mladého psa s prvním očkováním, tak musí být provedeno nejméně 6 měsíců před vstupem. Navíc pak musí mít cestovatel potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy,že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko). Další podmínky uvádí jako novinku ČMKU: PODMÍNKY DOČASNÉHO DOVOZU ZVÍŘAT DO RH.

Všechny druhy zvířat (psi, kočky, ptáci, rybičky, křečci atd.) se mohou dovážet do RH pouze přes určitý hraniční přechod, kde hraniční veterinární inspekce vykonává zdravotní kontrolu. Každé zvíře musí mít mezinárodní zdravotní osvědčení, které vydává země vývozu.

Dočasný dovoz domácích zvířat se povoluje v případě kdy majitel vlastní mezinárodní průkaz o očkování zvířete.

Další informace o cestování se psy do některých států najdete na těchto stránkách , podrobné informace jsou k dispozici i na stránkách Státní veterinární správy (www.svscr.cz).


PředchozíObsahDalší