Zubří květen 2008

Klubová výstava se zadáváním titulu Klubový vítěz, svod mladých a bonitace.

Letos na jaře, desátého května se konala v Zubří u Nového Města na Moravě opět Klubová výstava. Proběhla za velmi uspokojivého počasí v příjemném prostředí nám všem již známého rekreačního zařízení ŽĎAS v Zubří. Organizačně byla výstava celkem bez problémů.

Výstavy se zúčastnili nejen členové MSKCHPL, ale i členové z ostatních klubů. Velmi početná skupina Holanďanů si zvykla navštěvovat naše výstavy již pravidelně.Výstavu posuzovala speciální rozhodčí pro leonbergery z Německa paní Karin Butenhoff – Taufertschöfer a český rozhodčí pan MUDr Viktor Beneš.Celkem bylo přihlášeno 87 leonbergerů. Posuzovalo se ve dvou kruzích. Kvalita leonů, kteří se předvedli byla celkem vysoká. Bohužel už ne tak disciplina v kruhu.

Specialitou klubových výstav je třída štěňat, jejichž předvedení je zpestřením výstavy. Nejlepším štěnětem se stal Umberto Ligocka Wataha, majitelky z Holandska. Pejsek je z polského chovu, ale má otce českých majitelů, kteří si ho dovezli z Norska. Dokonalý evropský zapletenec. Nejlepším dorostencem (pes) se stal Ory Lesní lom, majitel J. Bodeček, nejlepší dorostenkou (fena) Aiko von Benštejn, majitel J.Beneš. Ve výsledcích výstav jsou pak od třídy mladých v tomto Zpravodaji uveřejněna všechna jména umístěných psů a fen v pořadí do čtvrtého místa. Kompletní výsledky je možno najít na našich webových stránkách. Hlavní rozhodčí paní Butenhoff sice ústně nekomentovala jednotlivé psy , ale posudky byly velmi dobře popisné. Každý měl možnost si nechat posudek přeložit už na místě. Jejím hlavním kritériem, kromě vad odchylujících se od standardu, byl celkový harmonický vzhled předvedeného jedince, a to včetně pohybu. Kompaktnost , hlavně u psů, byla pro ni na prvním místě. Na posledním místě, v jejím pomyslném žebříčku hodnocení, byla barva srsti. Titul BOB – tedy nejlepší pes výstavy obdržel výstavně velmi úspěšný pes z českého chovu, Darling Asson Ensson Bohemia ( maj. D. Mráčková), který se stal také Klubovým vítězem 2008. V opačném pohlaví zvítězila, tedy Klubová vítězka je Celesta Najmurská cesta ( maj. J. Zeman).

Vím, že není jednoduché, zvlášť u lidí, kteří chodí na výstavy jednou do roka, pochopit úmysl rozhodčího. Každý rozhodčí hodnotí dle svých představ. Tyto představy bývají velmi rozdílné. Pes, který je pro jednoho rozhodčího typickým představitelem leonbergera, pro druhého už takový není. Proto pes, či fena, kteří získají známku výbornou u různých rozhodčích, bez ohledu na pořadí, zřejmě skutečně výborní jsou a majitel může být opravdu spokojen.

Doufám, že jste nebyli výsledky naší klubovky zklamáni a těšíme se na podzimní setkání našich členů opět v Zubří , kde se bude konat opět Klubová výstava, tentokrát bez zadávání titulu Klubový vítěz.

J. Zemanová


PředchozíObsahDalší